Menu

8 000 DE LEI PREMIU PENTRU ŞTIINŢĂ (2017 04 20)

Gimnaziul „Augustin Maior” din Reghin a câştigat un premiu în valoare de 8000 de lei finanţat de Fondul Ştiinţescu Mureş. Proiectul „ Efectele curentului electric în fizică, chimie, biologie şi tehnologie” s-a aflat printre cele 8 proiecte selectate de juriu iar suma primită a fost investită în achiziţionarea de materiale didactice necesare pentru activităţile practice din laborator.

Read more...

LUPTĂ PENTRU CALIFICAREA ÎN FINALA PE ŢARĂ (2017 04 20)

Sala de sport din Parcul Tineretului a găzduit joi turneul zonal la baschet feminin în cadrul Olimpiadei Sportului Şcolar. Judeţul Mureş a fost reprezentat de echipa Liceului Lucian Blaga, cea care anul trecut s-a clasat pe locul III la finala pe ţară. Astăzi, reghinencele pregătite de profesorul Alecsandru Mesaros au înfruntat reprezentantele judeţelor Harghita şi Cluj.